Basiści – dlaczego to niejako piąte koło u wozu?

Co z basem?

Gitara basowa – jak podaje Nonsensopedia: prosty, nieskomplikowany, drewniany instrument strunowy, szarpany, uderzany, poniewierany i niedoceniany. Najczęściej wybierają go niespełnieni gitarzyści i ludzie bez talentu muzycznego tj. basiści. Co jest nie tak z basem że taką ma opinię? Być może to że gdy grupa daje koncert nawet naprawdę dobry to dyskusje po nim brzmią mniej więcej tak:”naprawdę dali popis, są dobrzy słucham ich od liceum. Tylko ten trzeci gitarzysta to trochę niepotrzebny bo ani solówki nie zagra, nie słychać go i w ogóle to kto to jest?” To oczywiście wizja humorystyczna, chociaż niekiedy czytając komentarze pod teledyskami na YT tracę wiarę w ludzkość. Ludzie nie zdają sobie sprawy jaką pracę wykonują basiści w cyklu tworzenia muzyki.

basiści - bas http://www.schecterguitars.com/bass/hellraiser-extreme-5-detail

Basiści i sprzęt Źródło: http://www.schecterguitars.com/bass/hellraiser-extreme-5-detail

Bas jest instrumentem dla wymagających. Często basiści są kluczowym elementem w procesie tworzenia muzyki.

Basiści grają w sekcji rytmicznej z perkusistami są odpowiedzialni za to, by utwór grany przez grupę miał składną całość. Dają podwaliny pod brzmienie i odbiór. Przyjęło się że basiści są po to by utwór dajmy na to metalowy brzmiał ciężko miał głębię. Na yt można zaobserwować różnicę w brzmieniu klasyków rocka i metalu bez basu i wierzcie mi nie brzmi to tak dobrze. Owszem są gitary mocne riffy i solówki, agresywna perkusja, jednak czegoś brakuje. Istnieje żart: ludzie usłyszą basistę tylko w dwóch przypadkach na koncercie, kiedy ten przestaje grać lub kiedy reszta zespołu przestaje grać. Ale żarty na bok. Dużo wielkich zespołów takich jak Black Sabbath, Metallica, Tool, Slipknot, Slayer, Iron Maiden, Rush ich basiści charakteryzowali się swoim unikatowym stylem gry. Jest wiele sposobów grania na basie. Można być basistą, aczkolwiek style są różne odbiór podobnie.

Basiści https://www.gettyimages.com/photos/jason-newsted?sort=mostpopular&mediatype=photography&phrase=jason%20newsted

Basiści – Jason Newsted
Źródło https://www.gettyimages.com/photos/jason-newsted?sort=mostpopular&mediatype=photography&phrase=jason%20newsted

Na przykładzie Metalliki…

 Cliff Burton miał swoją technikę gry bardzo melodyjnej, harmonijnej z dodatkiem tzw. „burzy” zaś kolejny basista tej grupy Jason Newsted grał inaczej tzn. agresywniej (grał kostką zaś Burton palcami) był mocniejszy technicznie, jego solówki były nabrzmiałe w szybkie efektywne agresywne uderzanie w struny, ten drugi zainspirował mnie osobiście (można powiedzieć że jest jednym z nich). Newsted jednak nie miał w Metallice łatwo. Tragiczne okoliczności śmierci Burtona w wypadku jakoby wpłynęły na odbiór nowego basisty przez fanów. Dodatkowo Metallica w tym okresie zaczynała osiągać wielkie sukcesy komercyjne co udzieliło się starej części składu grupy. Jason został potraktowany bardzo nie fair przez resztę zespołu, szczególnie przez perkusistę – Larsa Ulricha. Mianowicie w 1988 r. Metallica nagrywała nowy album And Justice for All…. Agresywny, dopieszczony technicznie styl gry Jasona sprawił, że perkusja nie brzmiała najlepiej w ostatecznym rozrachunku. Wobec tego Lars nakazał dźwiękowcom przyciszyć bas Jasona do niemalże niesłyszalnego poziomu. Album nie był odebrany przez fanów tak dobrze jak poprzedni – „Master of Puppets”, który był artystycznym arcydziełem autorstwa Cliffa Burtona. Poskutkowało to negatywnym stosunkiem słuchaczy do Newsteda. Jednak jakim basistą jest Jason? Wystarczy sprawdzić fanowski mix „And Justice for Jason…” (tutaj polecam utwory: Blackened i Dyer’s Eve), a także nagrania basowe z tzw. czarnego albumu (tutaj na szczególne uznanie zasługują utwory Wherever I may roam” i „My Friend of Misery). Historii tego pokroju jest wiele ja jednak zachęcam do zgłębienie tematu indywidualnie, czemuż to basiści są czarnymi owcami. W muzyce chodzi o chęć poznawania nowych tematów i rozwijania siebie jako duszy artystycznej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Poradniki i wpisy i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *